Cranio-sacrální terapie

CRANIO-SACRÁLNÍ TERAPIE

(Osteopatie, Biodynamika)

Je to velice jemná a neinvazivní technika, která podporuje původní přirozenost a zdraví člověka a dostává ho zpět do rovnováhy a to celostním a bezpečným způsobem.

HISTORIE A FAKTA

Využívá k tomu vzájemného působení a pohybů v těle, které poprvé popsal Dr. Adrew Taylor Still (1827-1917), zakladatel 1.osteopatické školy, a to u křížové kosti, která se pohybuje v určitých rytmech a impulzech, které jsou cca 8-12 x za minutu.

Po něm v jeho díle pokračoval jeho žák Dr. William Garner Sutherland (1873-1954), který na pokusech, které prováděl, mimo jiné, i sám na sobě, dokázal a popsal pohyby jednotlivých lebečních kostí v jejich švech (do té doby se věřilo, že po narození člověka lebeční kosti srůstají), pohyb mozkomíšního moku v lebce (latinsky cranium), v páteřním kanálu a také samostatný pohyb křížové kosti (latinsky sacrum) - odtud název cranio-sacrální terapie (CST) a dále popsal jejich vzájemný vztah.

Jejich další následovníci ještě více prohloubili a doplnili jejich poznatky a zkoumání. Jedním z nich byl např. Dr. Rollin E. Becker (1910-1996), který jako první popsal tekutinové tělo (obecně popis veškerých známých tekutin v lidském těle a jejich spojitost), které je nyní již uznáno lékaři a vědci po celém světě jako další z orgánů člověka. To, že jsme z velké části tvořeni z vody a dokonce se udává číslo až z 93 % je fakt, který již nelze popřít.

Další částí, kterou se zabývá CST jsou fascie.

Ještě donedávna lékaři fascie vůbec neuznávali a to až do začátku devadesátých let minulého století.

Fascii můžeme běžně vidět doma v kuchyni nebo u řezníka, když odblaňuje maso. Tato blána je fascie. Neobepíná však pouze svalovinu, ale také každý orgán, cévu, žílu a dokonce i každou buňku v lidském těle. A tyto fascie jsou všechny propojeny mezi sebou. Takže fascie na malíčku levé nohy ví, co dělá fascie na pravém uchu ;-)

Když se na fascii podíváme pod mikroskopem, tak vypadá jako pavučina s kapkami rosy. A když se podíváme ještě pozorněji, zjistíme, že každé vlákno je vytvořeno z gelu - tudíž je také tekuté.

Když se toto vše spojí - cranio-sacrální rytmus a tekutiny a naladíme se na jejich přirozený pohyb, není zde prostor pro nemoc. Někdy opravdu stačí málo - jen systému člověka dát prostor, aby se mohl vrátit ke své původní matrici, ke svému původnímu zdraví.

Pro lidské tělo je přirozené být zdravé a všichni, až na velmi malé vyjímky, se rodíme zdraví. Už při spojení spermie s vajíčkem je záměr tvorby zdravého člověka. Sice se během embryonálního vývoje a života po narození může stát spousta různých situací a komplikací, které tuto cestu pozmění, ale pomocí cranio-sacrální terapie se přes Dech života a tekutiny v těle můžeme spojit s původním záměrem (matricí) a dát možnost tělu se k tomuto stavu vrátit nebo aspoň přiblížit. Tím člověk dostává možnost se zharmonizovat nejen po stránce fyzické, ale také psychické i emocionální.

JAK PROBÍHÁ TERAPIE

Ošetření probíhá tak, že klient leží oblečený na lehátku v pohodlné poloze (nejčastěji na zádech) a terapeut mu podle potřeby a po dohodě přikládá ruce na nebo pod tělo. Zůstává s ním ve velmi lehkém a hranice respektujícím kontaktu. Klient se pozvolna v klidu začíná uvolňovat a tím tělo může začít zpracovávat aktuální témata, které si samo určí. Terapeut s klientem spolu během ošetření komunikují a terapeut skrze naslouchání projevům klientova zdraví pomáhá uvést celý systém do harmonie a zahájit léčivé procesy. Ty se aktivují na všech úrovních - fyzické, psychické, emocionální i spirituální. Klient může během ošetření zavnímat například pocity chladu, tepla, brnění, tlaku, houpání, proudění v těle, rozšiřování do prostoru, ale také nejrůznější emoce. Mohou se dostavit i velmi příjemné pocity vlastní neohraničenosti a spojení s jednotou, jaké můžete znát například z meditace. Klient se během ošetření dostává do stavu hluboké relaxace a tělo tak regeneruje své energetické zdroje. Někteří během ošetření i usnou, jiní mohou mít pocity spojené s návratem do dělohy nebo do období před, během či po porodu.

Před samotným ošetřením vede terapeut s klientem rozhovor, aby zjstil klientův stav, fyzické nebo psychické potíže, prožitá traumata či záměr, se kterým na terapii přichází. Následně vede terapeut klienta k jeho vlastním zdrojům tím, že mu pomáhá zvědomit prožívané pocity v těle. Poté přichází samotné ošetření na lehátku.

Na závěr má klient možnost si ještě chvíli odpočinout a nechat vše pozvolně doznít. Samotné ošetření na lehátku trvá přibližně 50 minut (u dětí i méně) a celá návštěva terapeuta pak vyjde na asi 60 - 90 minut, podle potřeb klienta.

Frekvence ošetření je individuální. Pro docílení větších změn doporučuji projít sérii 6 - 10 ošetření s kratším odstupem (1-2 týdnů). Terapie je vhodná pro všechny věkové kategorie, od miminek až po seniory.

KDY TATO METODA POMÁHÁ ?

Při zdravotních potížích

  • ke zmírnění bolestí a chronických potíží pohybového ústrojí (při bolestech zad a degenerativních změnách páteře a kloubů)

  • při problémech s čelistmi, dutinami, zrakem, sluchem a čichem

  • při bolestech hlavy, migrénách

  • harmonizace metabolismu, imunitního systému

  • při hormonální nerovnováze

  • při menstruačních problémech

  • při zažívacích potížích

Při léčení traumatu a postraumatických syndromů

  • po operačních stavech, úrazech a nehodách

  • k rozpuštění emocionálních a fyzických šoků

  • při poruchách spánku

  • proti chronické únavě

  • při stavech vyčerpanosti

  • při depresích

Jako podpora pro těhotné a děti

  • vhodné jako podpora a příprava na porod

  • poporodní integrace matky i dítěte

  • rozpouští problémy vztahující se k traumatickému porodu

Jako podpora v procesu osobního růstu

  • prohlubuje uvědomování si sebe a těla

  • integruje tělo, mysl a duši

  • harmonizuje nervový systém

  • zmírňuje stres a napětí

Kraniosakrální terapie pro děti

Terapie pro všechny děti bez rozdílu věku - od miminek až po mladistvé, pro děti s různým druhem postižení (mentálním, psychickým i fyzickým), při jakýchkoli zdravotních a psychických potížích a to bez ohledu na to, jaké jsou jejich verbální vyjadřovací schopnosti.